Uczep trójlistkowy jest w Polsce nader pospolity, porasta przede wszystkim gleby wilgotne: bagna i brzegi wód. Czasem można go również spotkać w polu lub w ogrodzie; ale tylko tam, gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych. W środowisku naturalnym, głównie na bagnach, roślina ta tworzy prawdziwe gąszcze.
Uczep ma właściwości lecznicze, docenione przez medycynę ludową. Surowcem leczniczym jest ziele, w którym występują m.in.: flawonoidy, garbniki, olejek eteryczny, gorycze, śluz i witamina C, karoten, wreszcie składniki mineralne (najwięcej manganu).
Ziele uczepu trójlistkowego stosuje się po chorobach, celem szybszego wydalenia substancji szkodliwych powstałych w organizmie podczas leczenia antybiotykami lub innymi lekami syntetycznymi. Napary z ziela można stosować do walki z trądzikiem, w stanach zapalnych skóry i czyraków, a także ma działanie oczyszczające. Pożądany w problemach z łuszczycą. Stosowanie ziela poprawia funkcjonowanie wątroby i nadnerczy, przyśpiesza przemianę materii, zwiększa odporność organizmu. Ziele uczepu trójlistkowego bardzo często jest używane do kąpieli przy stanach zapalnych węzłów chłonnych (również na tle gruźlicy).
Napar z uczepu trójlistnego: 1 łyżeczka do herbaty suszu i 1 szklanka wrzątku parzyć pod przykryciem przez 15—20 minut, przecedzić, pić w razie potrzeby 3 razy dziennie po 1/4 szklanki) zalecany bywa jako dobry środek na skazę wysiękową.
0 komentarze:
Prześlij komentarz